Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

PRZYPOMINAMY, IŻ 1 STYCZNIA 2013 R. NASTĄPIŁY ZMIANY W USTALANIU UPRAWNIEŃ DO ŚWIADCZEŃ EMERYTALNO- RENTOWYCH

Autor: Red. dnia 16 września 2013

Od 1 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy dotyczące:

– stopniowego podwyższania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Od 2013 roku następuje podwyższanie i sukcesywne zrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Podwyższony wiek emerytalny dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Pełnym wiekiem emerytalnym wynoszącym 67 lat będą musiały legitymować się kobiety urodzone po dniu 30 września 1973 r. i mężczyźni urodzeni po dniu 30 września 1953 r. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r.

– wprowadzenie nowego świadczenia – częściowej emerytury rolniczej

Jest to nowe świadczenie emerytalne dla rolników (domowników), którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.

O emeryturę częściową mogą ubiegać się ubezpieczeni (rolnicy, domownicy), tj.:

  • kobiety, które osiągnęły wiek      62. lat i mają co najmniej 35-letni okres podlegania rolniczemu      ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu,
  • mężczyźni, którzy osiągnęli      wiek 65. lat i posiadają co najmniej 40-letni okres podlegania rolniczemu      ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Wysokość częściowej emerytury rolniczej wynosi 50% kwoty emerytury rolniczej ustalonej na ogólnych zasadach i nie podlega podwyższeniu do kwoty emerytury podstawowej.

Wysokość tego świadczenia nie będzie zmniejszana, mimo że emeryt będzie prowadził działalność rolniczą.

Emerytura częściowa nie będzie również zmniejszana ani zawieszana, gdy emeryt będzie osiągał przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu (np. z tytułu zatrudnienia).

Przy częściowej emeryturze rolniczej są wypłacane wszystkie dodatki przyznawane na podstawie odrębnych przepisów emerytom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny.

Z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przez osobę uprawnioną częściowa emerytura rolnicza zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę rolniczą i wówczas część uzupełniająca emerytury rolniczej może ulec zawieszeniu, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Pobieranie częściowej emerytury rolniczej nie wpłynie na wysokość emerytury rolniczej.

Emerytura częściowa będzie dostępna: dla kobiet – od 2021 r. (urodzonych po 1958 r.) oraz dla mężczyzn – od 2013 r. (urodzonych po 1947 r.).

Postępowanie o przyznanie częściowej emerytury rolniczej wszczyna się na podstawie wniosku złożonego przez osobę zainteresowaną, na takich samych zasadach, jak w przypadku emerytury rolniczej w powszechnym wieku emerytalnym.

– okresowa  emerytura  rolnicza

Osobom, którym upłynął okres, na jaki została im przyznana renta strukturalna przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, przysługuje okresowa emerytura rolnicza do dnia osiągnięcia tego wieku.

Emerytura okresowa przysługuje w wysokości emerytury podstawowej – bez względu na posiadany okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Do okresowej emerytury rolniczej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące emerytury rolniczej. Okresowa emerytura rolnicza podlega zawieszeniu (w odpowiedniej części), jeżeli emeryt nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu ustawy oraz zmniejszeniu, jeżeli osiągnie przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu w wysokości powodującej zmniejszenie świadczenia.

Przy emeryturze okresowej są wypłacane dodatki przyznane na podstawie odrębnych przepisów.

Osoba zainteresowana, która utraci prawo do renty strukturalnej, a która nie osiągnęła wieku emerytalnego, powinna zwrócić się do Oddziału Regionalnego lub Placówki Terenowej KRUS, tj. do jednostki właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, z wnioskiem o przyznanie prawa do okresowej emerytury rolniczej. Do wniosku powinna dołączyć kopię decyzji ARiMR przyznającej rentę strukturalną.

Z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego okresowa emerytura rolnicza zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę rolniczą, jeżeli uprawniony do emerytury okresowej będzie legitymował się co najmniej 25-letnim okresem rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

– możliwości podejmowania pracy pozarolniczej przez osoby uprawnione do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, bez utraty prawa do tego świadczenia

Renciści pobierający okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy nie tracą prawa do tej renty, jeżeli podejmą pozarolniczą działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. O ewentualnym zawieszeniu tej renty decyduje wysokość osiąganego przychodu.

UWAGA: Osoby, którym Kasa, przed dniem 1 stycznia 2013 roku wstrzymała wypłatę okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na podjęcie działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a które są nadal całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym (posiadają prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy Lub komisji lekarskiej Kasy), powinny zwrócić się do właściwego oddziału regionalnego Lub placówki terenowej Kasy z wnioskiem o wznowienie wypłaty świadczenia rentowego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości osiąganych przychodów.

nie zawieszania wypłaty części uzupełniającej emerytury Lub renty, gdy emeryt lub rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy.

Zarówno rencistom, jak i emerytom, z wyjątkiem osób uprawnionych do emerytury wcześniejszej Lub okresowej, nie zostanie zawieszona wypłata części uzupełniającej emerytury Lub renty rolniczej, jeżeli prowadzą działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy.

– pozostawienia rolnikom możliwości korzystania z emerytury wcześniejszej na dotychczasowych zasadach, tj. po ukończeniu przez kobietę 55 lat, a przez mężczyznę 60 lat.

Świadczenie to będzie przysługiwać tym rolnikom, którzy warunki dotyczące ww. wieku, podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej – spełnią do dnia 31 grudnia 2017 roku. Z emerytur tych będą mogły skorzystać wyłącznie kobiety urodzone przed dniem 1 stycznia 1963 roku i mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1958 roku.

Bliższe informacje na temat zmian można uzyskać we wszystkich jednostkach organizacyjnych KRUS, a w KRUS OR w Zielonej Górze pod nr tel.  68 452 31 01. 

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.