Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

PRZYSPIESZENIE WYPŁATY DOPŁAT ROLNYCH ZA 2013 ROK

Autor: Red. dnia 13 września 2013

Kraje członkowskie jednomyślnie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej przy przyspieszyć wypłatę do 50 proc. dopłat bezpośrednich dla rolników – poinformowała w środę KE. Środki te rolnicy będą mogli otrzymać już w październiku zamiast w grudniu.
„Propozycja Komisji Europejskiej, by zezwolić państwom członkowskim na wcześniejszą wypłatę do 50 proc. bezpośrednich płatności rolnych uzyskała w środę jednomyślne poparcie krajów członkowskich w komitecie zarządzającym do spraw płatności bezpośrednich” – czytamy w informacji Komisji.
Jak wskazała KE procent przyspieszonych dopłat może wzrosnąć nawet do 80 proc. w przypadku dopłat do wołowiny i cielęciny.
Komisja zaznaczyła, że przyspieszenie płatności pozwoli rolnikom lepiej poradzić sobie z problemami finansowymi spowodowanymi złymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza z ostrą zimą i ciężkimi opadami w niektórych regionach na początku roku.
„Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że takie dostosowania (przyspieszenie płatności – PAP) mogą znacznie poprawić przepływ gotówki rolników, która jest potrzebna w niektórych regionach po trudnych warunkach pogodowych na początku roku” – powiedział cytowany w informacji KE komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.
Komisja podała, że tak jak w ubiegłych latach zaliczki mogą być przyznane rolnikom od 16 października zamiast 1 grudnia, „pod warunkiem, że kraje członkowskie zweryfikują wnioski tak jak zwykle” – czytamy.
Na ten rok w kasie unijnej na dopłaty bezpośrednie w całej UE znajduje się 41 mld euro.

za KRIR

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.