Główna » Aktualności, Wyróżnione

RESORT ROLNICTWA WS. POMOCY DLA GOSPODARSTW ROLNYCH POSZKODOWANYCH W WYNIKU OKRESOWYCH PODTOPIEŃ

Autor: Red. dnia 1 lutego 2021

W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych, złożony na prośbę Małopolskiej Izby Rolniczej w sprawie opracowania i wdrożenia w Polsce systemu pomocy finansowej dla gospodarstw rolnych dotkniętych zniszczeniami upraw rolnych wywołanych przez długotrwałe, intensywne opady atmosferyczne i związane z nimi okresowe podtopienia i zalania gruntów rolnych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało poniższe informacje.

 (…) Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym w wyniku powodzi i deszczy nawalnych, mogą ubiegać się o:

1) kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (DzU poz. 187 z późn.zm.);

2) udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2016 r. poz. 277) pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;
3) zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na podstawie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (DzU z 2015 r. poz. 1014, z późn. zm.) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody;

4) udzielenie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.) przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest udzielana w formie de minimis.
Ponadto umowa ubezpieczenia jest dobrowolną, dwustronną umową cywilno-prawną, zawieraną zgodnie z przedstawionymi przez Zakład Ubezpieczeń Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń i Taryfą składek. Dokumenty te są opracowywane indywidualnie dla każdego ryzyka ubezpieczeniowego. Zakłady ubezpieczeń przedstawiając ofertę ubezpieczeniową rolnikom samodzielnie szacują ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego na danym terenie. Ustawa z dnia 7 lipca 2015 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (DzU z 2019 r., poz. 477 z późn.zm.) przewiduje stosowanie dopłat do składek ubezpieczeniowych.

Aktualnie trwają prace nad zmianą systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jako instrumentu zarządzania ryzykiem w rolnictwie. Zaproponowane rozwiązania zostaną skierowane również do konsultacji społecznych.

Źródło: mir.krakow.pl

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.