Główna » Aktualności

SPOTKANIE INFORMACYJNE ROLNIKÓW

Autor: Red. dnia 1 marca 2011

W dniu 25 lutego b.r. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników woj. lubuskiego, którego organizatorem była Lubuska Izba Rolnicza. Głównymi tematami spotkania były zmiany w programie rolnośrodowiskowym w ramach PROW 2007-2013 – które przedstawił Mieczysław Panyło – Specjalista LODR w Kalsku. M. Panyło opowiedział o pakietach, które wchodzą w skład programu rolnośrodowiskowego, jak również o tym, które pakiety można ze sobą łączyć. Sprawą kontrowersyjną okazał się pakiet 8: Ochrona gleb i wód , a w szczególności termin siewu międzyplonu ozimego, czy ścierniskowego. Ostateczny termin siewu międzyplonów to 30 września. Rolnicy spotykają się z sytuacją, że 1 października przyjeżdża kontrola z ARiMR i stwierdza brak zadeklarowanej rośliny, a tłumaczenie, że jeszcze nie wzeszła, często nie przynosi rezultatu.

Kolejnym tematem był VAT w rolnictwie, który omawiała Krystyna Maciejak – Główny Specjalista ds. finansowych LODR. K. Maciejak powiedziała o obowiązkach rolników podlegających podatkowi od towarów i usług VAT, a także jakie obowiązki mają rolnicy ryczałtowi. Oczywiście burzliwym tematem były zmiany wysokości podatku zwłaszcza na towary i produkty niezbędne do prowadzenia produkcji rolniczej. W sprawach niejednoznacznych jeśli chodzi o interpretacje przepisów i klasyfikację grup podatkowych, rolnicy z terenu woj. lubuskiego mogą kierować swoje zapytania do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie; ul. Dekana 6; 64 – 100 Leszno.

Ostatnim z tematów był obrót ziemia rolną z zasobów ANR. Temat ten przedstawił Marian Bień Z-ca Dyrektora Oddziału Terenowego ANR w Gorzowie Wlkp. W dyskusji poruszane były m.in. sprawy prawa pierwszeństwa nabycia gruntów, znaczenie gruntów atrakcyjnych, sprzedaży nieruchomości wraz z dzierżawą oraz prawa pierwokupu.

Wielu rolników, korzystając z okazji, poruszała problemy, które dotyczą bezpośrednio ich gospodarstw. Często są to sprawy wymagające podejścia indywidualnego oraz prześledzenia całej dokumentacji. Niestety czas był ograniczony do przedstawienia tematu ogólnie, natomiast jeśliby rolnicy mieli jakieś wątpliwości odnośnie ich gospodarstw, wymagające głębszego rozpatrzenia, dyrektor zapraszał do siedziby Oddziału Terenowego ANR w Gorzowie Wlkp.

P.Sas

GALERIA:

 

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.