Główna » Aktualności, Wyróżnione

SPOTKANIE W SPRAWIE OBWODÓW 206 i 207

Autor: Red. dnia 22 stycznia 2020

W dniu 8 stycznia br. w Biurze Lubuskiej Izby Rolniczej odbyło się spotkanie dotyczące trudnej sytuacji w przywróconych do dzierżawy obwodach łowieckich nr 206 i 207 w powiecie żagańskim. W spotkaniu uczestniczyli: Stanisław Myśliwiec prezes LIR, Grzegorz Dłubek dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, Stanisław Ganczarski kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, Jacek Banaszek Łowczy Okręgowy ZO PZŁ w Zielonej Górze, Jarosław Jaszczuk z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lub., prezesi kół łowieckich  w osobach: Edward Sibiński KŁ “Wrzos” i Zbigniew Kasperek KŁ “Dąbrowa”.

Przypomnijmy – wyrokiem sądu w dniu 23 listopada 2016 r. stwierdzającym nieważność Uchwały Sejmiku Województwa Lubuskiego (nr XIX/168/2008) obwody 206 i 207 przestały istnieć (>> więcej o sprawie). Brak prowadzenia gospodarki łowieckiej spowodowało, że populacja przebywającej tam zwierzyny znacznie wzrosła a tym samym ilość szkód przez nią powodowanych. I choć obwody zostały przywrócone i ponownie wydzierżawione, do rozstrzygnięcia przez sąd pozostaje wskazanie organu ponoszącego finansową odpowiedzialność za szkody powstałe na obwodach w okresie ich niefunkcjonowania. Logika wskazuje, że odpowiedzialność za szkody będzie po stronie Marszałka Woj. Lubuskiego wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej lub Lasów Państwowych. Niestety w przepisach prawa nie istnieją odpowiednie zapisy jednoznacznie wskazujące do kogo należy wypłata odszkodowań z tyt. szkód łowieckich w takich sytuacjach. Ten stan rzeczy jest bezprecedensowy i mimo dobrych chęci ze strony urzędów i świadomości, w jak trudnej sytuacji zaleźli się rolnicy gospodarujący na tych terenach nie może, do czasu orzeczenia przez sąd, być rozwiązany.

Dodatkowym problemem, jaki się pojawił jest zakwalifikowanie gruntów obwodów 206 i 207 do strefy czerwonej. Koła łowieckie tyle co podpisały nowe umowy dzierżawy a wprowadzony zakaz polowań spowodował, iż ich gospodarka łowiecka znów została wstrzymana. Koła nie pozyskują zwierzyny, a co za tym idzie ich sytuacja finansowa pogarsza się uniemożliwiając wypłatę bieżących odszkodowań.

W wyniku spotkania zostało wypracowane wspólne stanowisko skierowane przez Władysława Dajczaka Wojewodę Lubuskiego do Michała Kurtyki Ministra Klimatu, w którym zawarta jest prośba o udzielenie odpowiedzi na pytanie w zakresie postępowania w obecnym stanie faktycznym w obwodach 206 i 207 oraz o zainicjowanie zmian przepisów prawnych w Prawie łowieckim uwzględniające takie „nietypowe sytuacje”.

Pismo do Ministra Klimatu >> otwórz 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.