Główna » Aktualności

STUDNIA WIELKANOCNA

Autor: Red. dnia 2 kwietnia 2012

W okresie wielkanocnym we  wsiach Szwajcarii Frankońskiej (Bawaria) można podziwiać piękne dekoracje na wszelkich źródłach, studniach czy fontannach. Tradycje te pochodzą od Słowian i są tam nadal kultywowane -na wiosnę kiedy budzi się natura, świeżej wodzie przypisuje się szczególną moc, woda  to życie, oczyszcza i posiada uzdrawiające siły. Dziś w XXI wieku te tradycje i rytuały we Frankonii polegają na wspólnym przez chłopców i dziewczęta oczyszczaniu źródeł wody po zimie, ozdabianiu ich  wieńcami świerkowych girland z kolorowymi pisankami i wstążkami a następnie wieczornym śpiewaniu i zabawie przy tych studniach.

Czerpiąc z dawnej pogańskiej jeszcze tradycji młode dziewczęta (najlepiej dziewice) czerpały  wodę ze źródła lub z potoku i przynosiły ją w poranek Wielkanocny do domostw a miała ona uzdrawiającą moc, zapewniała urodę i młodość.

Ozdobne studnie zwane tu Osterbrunnen odwiedzane są licznie przez turystów, odbywają się konkursy na ozdoby studni, co kultywuje miejscowe tradycje i dziedzictwo folkloru wsi.

Mp

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.