Świadectwa zdrowia świń nie obowiązkowe w przypadku zdrowych stad kierowanych bezpośrednio do rzeźni
30 grudnia 2010 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń. Nowelizacja ta znosi obowiązek zaopatrywania w świadectwo zdrowia przesyłek świń bezpośrednio przewożonych do rzeźni, z wyjątkiem świń przewożonych ze stad o statusie stada podejrzanego o zakażenie, zakażonego i zawieszonego. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 31 grudnia 2010 roku. Przyjęcie takiego rozwiązania podyktowane jest trudną sytuacją na rynku wieprzowiny, związaną między innymi z kosztami ponoszonymi przez producentów i hodowców świń, wynikającymi z obowiązku zaopatrywania wszystkich przesyłek świń kierowanych do rzeźni w świadectwo zdrowia.
Należy podkreślić, że organizacje skupiające producentów trzody chlewnej, izby rolnicze, jak i władze samorządowe wielokrotnie w ostatnim czasie występowały o zniesienie obowiązku wystawiania świadectw zdrowia dla przesyłek świń. Należy podkreślić, że informacje zawarte w świadectwie w części są tożsame z „informacjami dotyczącymi łańcucha żywnościowego zwierząt kierowanych do uboju”, o których mowa w załączniku II w sekcji III rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 853/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczegółowe przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE. L 139 z 30.4.2004, str. 55, z późn. zm.).
Zgodnie z w/w rozporządzeniem, podmioty prowadzące rzeźnie muszą otrzymywać przedmiotowe informacje, w tym informacje dotyczące statusu gospodarstwa pochodzenia zwierząt oraz stanu zdrowia zwierząt, od posiadacza zwierząt nie później niż na 24 godziny przed przybyciem zwierząt do rzeźni. Na bieżącym etapie realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego nie występuje już konieczność tak restrykcyjnego podejścia do nadzoru nad przemieszczaniem świń przy pomocy obowiązkowego wystawiania świadectw zdrowia dla wszystkich przesyłek świń. Wystarczającym środkiem, który zapewni przestrzeganie warunków przemieszczania zwierząt jest wymóg wynikający z przepisów Unii Europejskiej, dotyczący zaopatrywania przesyłek świń w „informacje dotyczące łańcucha żywnościowego zwierząt kierowanych do uboju”.
W świadectwo zdrowia nadal zaopatruje się przesyłki:
- świń wprowadzanych do stad, punktów kopulacyjnych i punktów skupu oraz na targi, pokazy, wystawy i konkursy;
-
świń przeznaczonych do uboju ze stad podejrzanych o zakażenie, zakażonych i zawieszonych;
-
prosiąt ze stad zakażonych przemieszczanych do innych stad zakażonych celem ich odchowu do wagi ubojowej.
Za KRIR
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz projekt rozporządzenia