Główna » Aktualności

ŚWIĘTO LUBUSKICH PSZCZELARZY

Autor: Red. dnia 13 grudnia 2011

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. zrzesza 574 członków z północnej części województwa lubuskiego oraz powiatu międzychodzkiego, myśliborskiego i choszczeńskiego, którzy posiadają 19792 rodzin pszczelich. Pszczelarze są zorganizowani w 21 kołach pszczelarskich. Funkcję Prezesa Związku pełni Marian Grzywacz.

W dniu 11.12.2011r. w Gorzowie Wlkp. w kościele p.w. Pierwszych Świętych Męczenników Polski, z okazji patrona pszczelarzy Św. Ambrożego, lubuscy bartnicy dziękowali Bogu za całoroczne zbiory. Słowa homilii kierowane do pszczelarzy podkreślały ich trud, wysiłek i nieocenioną pracę dla dobra przyrody i ludzkiego zdrowia oraz pochwałę dla pracowitości pszczół. Przedstawiciele kół złożyli dary ołtarza w postaci paschału, miodu i innych produktów pszczelich.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych oraz instytucji około rolniczych. Lubuska Izbę Rolniczą reprezentowali: Czesław Hładki – przewodniczący Gorzowskiej Rady Powiatowej LIR oraz Eugeniusz Rudkiewicz – pracownik biura.

Na placu przy kościele zorganizowano kiermasz miodny i innych produktów pszczelich, na którym każdy mógł się zaopatrzyć w upatrzony i dobry produkt oraz wyroby z pszczelego wosku.

Po mszy św. odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi i pszczelarzami, na którym dyskutowano o sukcesach a także problemach lubuskich bartników. Podkreślano właściwości odżywczo-lecznicze miodów oraz lecznicze właściwości pyłku, propolisu, pierzgi i mleczka pszczelego jako leków wspomagających leczenie różnego rodzaju schorzeń oraz tworzących i utrzymujących system odpornościowy organizmu ludzkiego. Podnoszono problem ochrony pszczoły miodnej przed skutkami stosowania w rolnictwie środków ochrony roślin. Wskazywano również na potrzebę dokształcania pszczelarzy oraz powołania 2-letniego studium pomaturalnego z zakresu pszczelarstwa, którego absolwenci otrzymają tytuł technika pszczelarza.

E.R.

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.