Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki, Wyróżnione

ŚWIĘTO PLONÓW Z PREZYDENTEM RP

Autor: Red. dnia 13 września 2016

logo_patronat_narodowy10-11 września 2016 roku był czasem organizacji Dożynek Prezydenckich w Spale, w których udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką.

Historia dożynek rozpoczęła się w 1927 roku, kiedy to ówczesny prezydent przedwojennej Polski (1926-1939) Ignacy Mościcki zorganizował po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie w Spale. Burzliwe losy w kartach historii Polski spowodowały, iż od 1938 roku uroczystości ogólnopaństwowe nie odbywały się, do czasu roku 2000, w którym to Prezydent Aleksander Kwaśniewski reaktywował uroczyste obchody Dożynek Prezydenckich. Od tej pory kolejni Prezydenci RP: śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie Prezydent Andrzej Duda kontynuowali organizację Święta Dziękczynienia.

Tegoroczne obchody Święta Plonów rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w Kaplicy Polowej AK. Po mszy korowód dożynkowy wraz z poświęconymi wieńcami dożynkowymi, przemaszerował z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy.

Jak w latach poprzednich, również i w tym roku, w Dożynkach Prezydenckich uczestniczyła Lubuska Izba Rolnicza z Prezesem Stanisławem Myśliwcem na czele. We Mszy św. oraz Ceremoniale Dożynkowym z ramienia LIR udział wziął również poczet sztandarowy, który reprezentował Czesław Hładki – Członek Zarządu Izby, Błażej Szczepanik – Delegat do KRIR oraz Zbigniew Gajewski – Delegat na WZ LIR.

Na uczestników dożynek czekały różne atrakcje, jak np. występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

frka

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do organizatorów i uczestników dożynek>>

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.