SYTUACJA KOBIET Z TERENÓW WIEJSKICH
Lubuska Izba Rolnicza brała w X.2010 aktywny udział w warsztatach poświęconych sytuacji i roli kobiet na terenach wiejskich oraz w rolnictwie, które odbyły się w biurze eurodeputowanego Artura Zasady uczestniczącego w pracach komisji rolnictwa PE.
W dyskusji wzięły udział przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, działających na Ziemi Lubuskiej, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, przedstawicielki stowarzyszeń lokalnych a także Lubuskiej Izby Rolniczej. Nie zabrakło także kobiet, które aktywnie uczestniczą w życiu publicznym i działają na rzecz środowisk wiejskich.
Na spotkaniu zebrani poruszyli liczne tematy dotyczące m. in. wyrównywania standardów życia na wsi i w mieście, wspierania rozwoju twórczości wiejskiej, strategii zabezpieczeń społecznych, a także kobiety przedsiębiorczej w odniesieniu do profilu gospodarczego wsi.
Dyskusja okazała się owocna. W efekcie przyniosła liczne postulaty, które mogą wpłynąć na wprowadzenie zmian w aktywizacji i pomocy kobietom żyjącym na wsi.
Uczestnicy szczególną uwagę zwrócili na brak lokalnych liderów, którzy swoim działaniem wpłynęliby pozytywnie na współpracę, przepływ informacji czy zmniejszenie barier pomiędzy mieszkańcami wsi i miast.
Wg przedstawicielki LIR- należy wzmocnić kobiety wiejskie poprzez zapewnienie im bezpieczeństwa socjalnego w formie systemu, który należy wypracować w UE oraz szerzej włączać kobiety wiejskie w procesy decyzyjne organizacji społecznych uczestniczących w realizacji lokalnej polityki. W przeciwnym razie, bez wsparcia, dojdzie do narastania problemów społecznych na wsi, np. wyludniania wsi, braku kobiet jako partnerek, wykluczania obszarów, zapóźnień infrastrukturalnych, itp. Pozytywną tendencją w ostatnich latach jaką wszyscy zauważamy w Lubuskiem – jest wzrost wyborów na sołtysów właśnie kobiet. Panie sołtyski bardziej się angażują, obdarzone zaufaniem społecznym starają się bardziej pracowicie wywiązać z powierzonego zadania. Ponadto działalność społeczna pań na obszarach wiejskich obejmuje zainteresowaniem wszystkie grupy społeczne, od dzieci do seniorów. Jednak wielofunkcyjny i zrównoważony rozwój wsi i obszarów wiejskich możliwy będzie w przyszłości tylko z realnym wsparciem instytucjonalnym, gdyż młode pokolenie nie pociąga społecznikostwo w dawnym rozumieniu. Uproszczeń wymagają również obecnie funkcjonujące programy dla obszarów wiejskich, w tym np. „małe projekty”z Leadera, które w większości przypadków są niedostępne dla kół gospodyń czy rad sołeckich, z braku osobowości prawnej oraz zbyt skomplikowanej biurokracji przy realizacji tych małych grantów.
W podsumowaniu podkreślano, iż kobiety na wsi to podstawowy czynnik kulturotwórczy, dobrze więc, iż rozpoczęta dyskusja ma szansę przekuć się na konkretne rozwiązania by nasze wsie nadal były aktywnym miejscem do życia dla przyszłych pokoleń.
mp
W załączeniu: projekt sprawozdania w sprawie roli kobiet w rolnictwie i na obszarach wiejskich pobierz
GALERIA: