Główna » Aktualności, RP Zielonogórska

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH

Autor: Red. dnia 20 marca 2007

W okresie wiosny i jesieni, sen z oczu rolników spędzają zwierzęta łowne, wyrządzające duże szkody w uprawach rolnych. Rolnicy często nie wiedzą dokąd się udać, aby dochodzić swoich praw. Kwestia odszkodowań za straty i drogi ich dochodzenia zawarte są w Ustawie z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie” (Dz. U. 02.42.372) oraz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 15 VII 2002 r.” w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych”.

Do wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie, wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowań obowiązany jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.
Oględziny, szacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania wykonują przedstawiciele zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego. Na żądanie strony w oględzinach, szacowaniu szkód oraz ustalaniu wysokości odszkodowania może uczestniczyć przedstawiciel Lubuskiej Izby Rolniczej. W przypadku, gdy pomiędzy właścicielem lub posiadaczem gruntu a dzierżawcą lub zarządcą obwodu łowieckiego powstał spór o wysokość wynagrodzenia za szkody, strony mogą zwrócić się do organu gminy w celu mediacji dla polubownego rozstrzygnięcia sporu.

 Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego informuje burmistrza o osobach uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń szkód w uprawach i płodach rolnych. Właściciel lub posiadacz gruntu, na którym wystąpiła szkoda, zgłasza szkodę w formie pisemnej. Dzierżawca obwodu łowieckiego zawiadamia poszkodowanego o terminie oględzin lub ostatecznego szacowania szkody. Nieobecność zawiadomionego poszkodowanego nie wstrzymuje dokonania oględzin lub ostatecznego szacowania szkody. Z oględzin oraz ostatecznego szacowania szkody szacujący sporządza protokół, który podpisuje szacujący, poszkodowany lub jego pełnomocnik /pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie/. W przypadku, gdy poszkodowany jest nieobecny lub odmawia podpisania protokółu, szacujący zamieszcza o tym informację w protokóle, z podaniem przyczyny braku podpisu. Poszkodowany może wnieść zastrzeżenia do protokołu. Ostateczne szacowanie i ustalenie szkody poprzedza dokonanie oględzin. Oględzin dokonuje się w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia szkody. Ostatecznego szacowania oraz określenia wysokości odszkodowania dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy lub płodu rolnego. O terminie planowanego sprzętu poszkodowany jest obowiązany powiadomić szacującego na piśmie w terminie 7 dni przed jego wykonaniem. Jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, dokonuje się jedynie ostatecznego szacowania. Nie uprzątnięcie płodów z uszkodzonej uprawy po dokonaniu ostatecznego szacowania wyklucza możliwość ponownego szacowania, w przypadku dalszego zwiększania się szkody. Odszkodowania wypłacają  dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich w terminie trzydziestu dni od dnia sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody.
Za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną np. bobry odpowiada Skarb Państwa. Skarb Państwa odpowiada także za szkody wyrządzone przez wilki wśród zwierząt gospodarskich, z wyłączeniem drobiu, na terenach, na których nie są one objęte całoroczną ochroną. Zgłoszenia szkód wyrządzonych przez bobry należy kierować do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.
Można również wystąpić na drogę postępowania sądowego z roszczeniem o wynagrodzenie szkody, nawet jeśli poszkodowany jej nie zgłosił. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 8 sierpnia 1993 roku – sygn. akt III CZP 1112/93, który nadal jest aktualny

 Przed wystąpieniem na drogę sądową należy ocenić szansę na uzyskanie wyższego odszkodowania niż ustalone w negocjacjach z zarządcą lub dzierżawcą obwodu łowieckiego. Postępowanie sądowe wiąże się z koniecznością uiszczenia wpisu w wysokości 8% dochodzonej kwoty oraz ryzykiem poniesienia kosztów zastępstwa procesowego. Jeżeli dochodzona kwota przewyższy 30 tys. zł to sprawa rozpatrywana będzie przez sąd okręgowy, a to niewątpliwie wydłuży czas oczekiwania na odszkodowanie. Zmiana ustawy o izbach rolniczych umożliwia korzystanie z pomocy przedstawiciela izby w szacowaniu szkód łowieckich a rolnicy powinni bezwzględnie korzystać z tego uprawnienia i wnioskować o jego udział.

Poszkodowany rolnik nie ma łatwej i usłanej różami drogi do uzyskania odszkodowania. Podejmując próbę wyegzekwowania go, powinien zachować opisaną procedurę a wówczas szanse wzrosną.

Rolnicy szkolą się z prawa łowieckiego

Okres wiosny i jesieni to czas kiedy nasze pola i łąki „odwiedzają” zwierzęta łowne w poszukiwaniu pożywienia. Straty są wówczas znaczne a rolnicy są często bezradni mimo prób ograniczenia szkód.

Widząc problem znacznych szkód łowieckich w naszym województwie Lubuska Izba Rolnicza rozpoczęła cykl szkoleń z rolnikami na temat szacowania szkód łowieckich i współpracy z kołami łowieckimi w zabezpieczeniu upraw i płodów rolnych.

Pierwsze szkolenie z tego cyklu odbyło się w dniu 21 marca w świetlicy wiejskiej w Nowym Kramsku z rolnikami Miasta i Gminy Babimost.

Szkolenie poprowadził Pan Andrzej Bawłowicz – Delegat Lubuskiej Izby Rolniczej do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pan Bawłowicz, wieloletni myśliwy, miłośnik lasu a przede wszystkim rolnik to znakomity znawca prawa łowieckiego i metod szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną.

Nasz delegat bardzo przystępnie przedstawił procedury postępowania, metodologię szacowania szkód łowieckich i sposób prowadzenia „negocjacji” z szacującymi.

Szczególny nacisk Pan Bawłowicz położył na osobiste przygotowanie się rolnika do szacowania szkód. Zwrócił uwagę na fakt, że rolnik musi być świadomym i wymagającym partnerem dla szacującego a nie petentem, któremu łaskawie wypłaca się jałmużnę.

Konieczna jest jednak – jak określił – od obu stron tzn. poszkodowanego rolnika i koła łowieckiego chęć osiągnięcia kompromisu poparta wiedzą i rzetelnością

Szkolenie przebiegło w bardzo miłej,  przyjaznej atmosferze i zakończyło się dyskusją na tematy nurtujące rolników, dotyczące nie tylko szacowania szkód łowieckich.

Przypominamy, że Lubuska Izba Rolnicza jest do dyspozycji rolników w sprawie szacowania szkód łowieckich oraz szkoleń w tym zakresie.

Kolejne szkolenia odbędą się w dn. 11.04.2007 w Gorzowie Wlkp. oraz 13.04.2007 w Zielonej Górze.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.