TESTAMENT
Uregulowane sprawy majątkowe – są najlepszą metodą utrzymania zgody w rodzinach po śmierci jej członka. Lepiej więc pomyśleć o tym wcześniej.
Rodzaje testamentów:
WŁASNORĘCZNY
Aby sporządzić najprostszy testament weź kartkę papieru, spisz na niej odręcznie i własnoręcznie swoje rozporządzenia a pod spodem podaj datę sporządzenia testamentu oraz podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem, czytelnie. Nie będzie ważny testament napisany na maszynie czy komputerze, a jedynie podpisany ręcznie. Cały tekst powinien być napisany odręcznie, i to osobiście, czyli w imieniu jednej osoby (nie małżeństwa). Taki testament może odwołać testament sporządzony wcześniej, nawet jeśli ten wcześniejszy sporządzono u notariusza.
NOTARIALNY
Sporządzony w formie aktu notarialnego, jest najbardziej wiarygodnym testamentem. Spadkodawca powinien złożyć przed notariuszem oświadczenie swojej woli, jeżeli podpisze jedynie tekst przygotowany przez notariusza i spadkobiercę, to taki testament będzie nieważny.
URZĘDOWY
Ustne oświadczenie woli, złożone w obecności dwóch świadków przed urzędnikiem administracji, np. burmistrzem, kierownikiem USC, sekretarzem gminy, starostą, etc.
Brak testamentu powoduje, że sąd opiera się na przepisach Kodeksu Cywilnego.
W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy w częściach równych. Gdy nie ma małżonka, spadek po zmarłym dziedziczą jego dzieci w częściach równych.
Postępowanie przed sądem jest niezbędne w 4 przypadkach:
- gdy przedmiotem spadku są składniki majątku rejestrowane (nieruchomości , samochody, zabytki itp), gdyż bez postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku nie będzie możliwe zarejestrowanie nowych właścicieli;
- gdy przedmiotem spadku są wierzytelności, gdyż dłużnicy mogą nie chcieć uregulować długów osobom, co do których nie ma pewności, że są spadkobiercami;
- gdy spadek podlega opodatkowaniu i jego wartość nie mieści się w kwocie wolnej od podatku;
-
gdy spadkobierca zamierza spadek odrzucić.
Red.