Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki

UDANE DOŻYNKI Z WYSTAWĄ „KRZESZYCKA JESIEŃ”

Autor: Red. dnia 14 września 2015

Wystawa rolnicza wraz z tradycyjnymi dożynkami odbyła się 13 września br. w Krzeszycach, z udziałem partnera z niemieckiej gminy Altlandsberg. Lubuska Izba Rolnicza uczestniczyła w święcie plonów, jak i w imprezach towarzyszących – konferencji nt. Aktualne problemy i dobre praktyki w rolnictwie województwa lubuskiego. Temat dobre praktyki przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przedstawiła Małgorzata Pałys.

Gmina Krzeszyce jest wyjątkową gminą wiejską, gdzie ziemia była w rękach dobrych gospodarzy, funkcjonują tu liczne i silne gospodarstwa rolne, nie było tu PGR-ów. Podczas dożynek prezentowały się wszystkie przysiółki i wsie gminne z wieńcami, plonami, specjalnościami lokalnymi oraz wszelkimi atrakcjami regionu. Dużym wzięciem licznie przybyłych gości cieszyła się kapusta krzeszycka, ogórki, papryka czy wyroby wędliniarskie. Ceremoniał dożynkowy poprowadzili starostowie dożynek- Irena Pietras z Krępin oraz Krzysztof Czarnecki z Kołczyna. Wójt Stanisław Peczkajtis dziękując rolnikom za całoroczny trud nadmienił o trudnym klęskowym roku oraz życzył dobrych czasów dla polskiego rolnictwa – przypomniał, że „Polski chłop zawsze walczył o swoją godność”.

XXI Wystawa była miejscem podsumowań dokonań w rolnictwie gminy oraz przedstawienia obrazu zmian w rolnictwie na przestrzeni 11 lat członkowstwa w Unii Europejskiej. Ten obraz dla gminy wygląda bardzo pozytywnie w unowocześnianiu oraz inwestycjach w rolnictwie – np. ilość pozyskanych środków dla branży rolnej przez te lata wyniosła 19 mln, co świadczy o zapobiegliwości, jak i inicjatywie producentów rolnych.

Delegaci LIR – Roman Kruszakin oraz Zofia Smolińska uczestniczyli w dożynkach, ponadto Izba była fundatorem nagród w konkursach wieńców i plonów. Wystawa Krzeszycka Jesień była bardzo udana, ukazała skok cywilizacyjny między nowoczesnymi rozwiązaniami w rolnictwie a nieodległą jeszcze tradycją gospodarowania.

mp

GALERIA:

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.