Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki

VI KIERMASZ OGRODNICZY W KALSKU ZA NAMI

Autor: Red. dnia 28 września 2015

Jak co roku, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku zaprosił na Lubuski Kiermasz Ogrodniczy. W niedzielę, 27 września, mimo rześkiego poranka z całej okolicy zjechali wystawcy oraz kupujący. Zaproszonych gości powitał tradycyjnie Dyrektor LODR – Zbigniew Żywień, natomiast Wicewojewoda Jan Świrepo, Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec, wspólnie otworzyli imprezę. Prezes LIR w krótkim wystąpieniu podziękował tym wystawcom, którzy przyjechali ze swoimi plonami – z powodu panującej w regionie suszy musieli włożyć w uprawę dodatkowy trud, aby uzyskać plony. S. Myśliwiec podkreślał, że sprawa suszy nie została jeszcze rozwiązana i mimo apeli ze strony LIR, brakuje woli rządzących, aby tę sytuację unormować i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Wśród wielu przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem, nie zabrakło także LIR. Stoisko z prasą rolnicza i kącikiem z malowankami dla dzieci oraz degustacją swojskich wędlin przyciągało odwiedzających.

Kiermasz był także okazją do rozstrzygnięcia konkursu na „Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” oraz konkursu na najsmaczniejszą szarlotkę. Bezkonkurencyjnym gospodarstwem agroturystycznym okazał się Folwark Pszczew, prowadzony przez Łukasza Robaka z rodziną. Dalej uplasowali się: Jolanta Dybuś prowadząca gosp. w Rębowie, Justyna Ardent – właścicielka „Wiejskiej sielanki” w Jeziorach Dolnych oraz Maria i Stanisław Szeremet – od wielu lat prowadzący gosp. „Ojcowizna” w Sierczynku. Lubuska Izba Rolnicza ufundowała nagrodę – bon pieniężny dla gospodarstwa Justyny Ardent, oferującego oprócz spokojnego wypoczynku na łonie natury także jazdę konną, basen czy rowery. W konkursie kulinarnym 3 pierwsze nagrody trafiły do:  Koła Gospodyń Wiejskich z Brodów,  Koła Gospodyń Wiejskich z Kalska oraz Koła Gospodyń Wiejskich Krężoły. W konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, zwycięzcami w kategorii „ekologia-środowisko” zostali Aneta i Paweł Mazurek, Gręzawa, II miejsce -Zygmunt Białkowski, Łazy, III miejsce – Regina i Franciszek Solscy, Gębice. W kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe” I miejsce zdobyli Joanna i Tomasz Kardynia, Łaz,  II miejsce Blanka Kwiek, Stańsk i III miejsce Katarzyna Skwarek, Piotrów. Miło nam poinformować, że nasz delegat z powiatu zielonogórskiego – Wacław Nieżurbida otrzymał wyróżnienie dla swojego gospodarstwa.

A.C.

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.