Główna » Aktualności, Walne Zgromadzenia LIR, Wyróżnione

WALNE ZGROMADZENIE LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

Autor: Red. dnia 16 grudnia 2024

W dniu 11 grudnia 2024r. w Jasieńcu (gm. Trzciel) odbyło się Walne Zgromadzenie Lubskiej Izby Rolniczej. Obrady otworzył i prowadził Prezes LIR Andrzej Kałek, który jednogłośnie został wybrany na przewodniczącego obrad.

Po przyjęciu porządku obrad i protokołu z poprzedniego Walnego Zgromadzenia, po wyborze Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków, Walne Zgromadzenie przyjęło uchwałę w sprawie prowizorium budżetowego Lubuskiej Izby Rolniczej na 2025 rok.

Delegaci wypowiedzieli się jednogłośnie za wymianą Sztandaru Lubuskiej Izby Rolniczej ponieważ obecny ze względu na upływ czasu jest już częściowo zniszczony. Zaproponowano także rozpatrzenie zmiany logo dla Lubuskiej Izby Rolniczej.

Postanowiono, że w związku z wymogiem posiadania przez rolników przeszkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, Lubuska Izba Rolnicza działając w porozumieniu ze Spółką z o.o. „Rolnictwo Lubuskie” zorganizuje takie szkolenie w styczniu 2025r.

Druga część obrad Walnego Zgromadzenia odbyła się z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli instytucji, urzędów i związków związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi, działającymi w sektorze rolnym. Na zaproszenie prezesa LIR Andrzeja Kałek w spotkaniu uczestniczyli: Jacek Ignorek Burmistrz Trzciela, Jolanta Nawrocka członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Andrzej Kamiński dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Dłubek dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Andrzej Trzop kierownik BDSŚiPB Lubuskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Piotr Landzwojczak, Joanna Kasprzak-Perka prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego S.A., Andrzej Gembara dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze, Marek Halasz dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp., Jolanta Starzewska p.o. dyrektor Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Marcin Kamiński z Lubuskiego Związku Pszczelarzy, Andrzej Krzywiecki dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gorzowie Wlkp., Paweł Graczyk p.o. zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Zielonej Górze oraz Janusz Pawlak starszy inspektor-specjalista OIP, Jacek Banaszek Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze, Adam Misiaszek Lubuski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Zielonej Górze, Leszek Mazurkiewicz Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gorzowie Wlkp., Arkadiusz Dąbrowski członek Zarządu Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego S.A., Stanisław Zawadzki członek Zarządu Lubuskiego Związku Hodowców Bydła, Zygmunt Jodko prezes Lubuskiego Związku Rolników.

Obecność zaproszonych gości była okazją do dyskusji o aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz na nurtujące rolników tematy, wśród których dominowały te związane z formami pomocy dla gospodarstw, które ucierpiały w wyniku powodzi oraz krzywdzącego szacowania strat suszowych poprzez aplikację i nie uwzględnianie protokołów z prac komisji suszowych. Rolnicy pytali o sens angażowania tylu ludzi do pracy w komisjach suszowych, skoro aplikacja nie uwzględnia gminnych protokołów suszowych.

Uruchomiona 9 grudnia br. pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi wyklucza tych, którzy składali wnioski o pomoc do powierzchni upraw zniszczonych przez powódź w związku z wprowadzonym stanem klęski żywiołowej. Była to pomoc do określonych w rozporządzeniu upraw, z której z powodu innego płodozmianu większość lubuskich rolników skorzystała w minimalnym stopniu. Rolnicy ci mogliby obecnie uzyskać wsparcie za niezebrane plony z pozostałych upraw, ale zostali pozbawieni takiej możliwości.

Sprawa rekultywacji gruntów, o którą dopytują rolnicy, nie została na razie uregulowana prawnie.

Dyrektor OT KOWR poinformował o nowych zasadach dzierżawienia gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dyrektor OR KRUS – o możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek z tytułu powodzi, na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne od 1 października 2024 r. do 30 września 2025r.oraz zachęcał do korzystania z turnusów rehabilitacyjnych.

Na zakończenie prezes LIR Andrzej Kałek podziękował wszystkim uczestniczącym w spotkaniu za wspólne podsumowanie mijającego roku oraz życzył spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych. A kolejny rok, by okazał się łaskawszy dla rolników, bez mrozów, suszy, powodzi, a wszystkie problemy dnia codziennego znajdowały pomyślne rozwiązanie.

Red.

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.