WINO Z ZAŚWIADCZENIEM – CERTYFIKACJA WIN
Możliwość umieszczania rocznika i nazwy odmiany winorośli w prezentacji i etykietowaniu wina z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Polski jest dozwolona, gdy zostanie ono poddane certyfikacji.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12.05.11 o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina – organem właściwym do zapewnienia procedury certyfikacji wina z określonego rocznika oraz wina z określonej odmiany winorośli jest Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych właściwy ze względu na miejsce wyrobu wina.
Certyfikację wina przeprowadza się na wniosek producenta wyrabiającego wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Polski. Wniosek należy złożyć w terminie do 15 sierpnia do Inspektoratu JHARS.
Za przeprowadzenie certyfikacji pobierana jest opłata.
Na wniosek JHARS, w ramach procedury certyfikacji wina z określonego rocznika lub wina z określonej odmiany winorośli, kontrolę przeprowadza Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa właściwy ze względu na miejsce wyrobu wina. Kontrola ta ma na celu ustalenie zgodności ze stanem faktycznym informacji dotyczących uprawy winorośli w danym roku, w tym jej lokalizacji, powierzchni oraz odmian winorośli, w przypadku wyrobu wina z określonej odmiany winorośli. Po otrzymaniu wyników powyższej kontroli, Wojewódzki Inspektor JHARS przeprowadza kontrolę wyrobu win podlegających certyfikacji w miejscu ich produkcji.
Np. nr ORWI24.KO.8230.1.2012/150, gdzie poszczególne elementy to:
- OR – oznaczenie, które wskazuje wino z określonego rocznika (R) oraz wino z określonej odmiany winorośli (O),
- WI24.KO.8230.1.2012 – znak decyzji w sprawie nadania numeru identyfikacyjnego,
- 150 – ilość litrów partii wina.
Ustawa przewiduje sankcje w przypadku podawania przez producenta na etykiecie rocznika wina lub nazwy odmiany winorośli, podczas gdy nie posiada on numeru identyfikacyjnego.
Red.