Główna » Aktualności

WNIOSEK KRIR O WSPARCIE DLA POLSKICH WINIARZY

Autor: Red. dnia 22 października 2014

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych złożył wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości wsparcia dla upraw winorośli w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
KRIR uzasadnia wniosek: „Ostatnie lata pokazały bezspornie, że w niektórych regionach Polski (przede wszystkim południowa i zachodnia część kraju) można na towarową skalę uprawiać winorośl i produkować dobrej jakości wina gronowe, a wielu polskich rolników dostrzegło w winnicach potencjalne źródło dywersyfikacji dochodów i obecnie w co najmniej kilkudziesięciu gospodarstwach powstały winnice mniejsze lub większe i prowadzi się również produkcję win gronowych”. W innych krajach UE funkcjonują dopłaty dla sektora winiarstwa m.in. na: restrukturyzację winnic, ubezpieczenie zbiorów, fundusze wspólnego inwestowania, prace badawcze i szkolenia, promocja i marketing wina, a w nowej perspektywie w połączeniu z promocją innych produktów regionalnych.  Dlatego zdaniem samorządu rolniczego polskim winiarzom takie wsparcie również się należy.
Na propozycji Izb skorzystali by także lubuscy winiarze, gdzie od kilku lat odradza się winiarstwo lokalne, oddziaływując pozytywnie na turystykę całego regionu.

Red.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.