Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka, RP Świebodzińska, Wyróżnione

WSPÓLNE POSIEDZENIE MIĘDZYRZECKIEJ I ŚWIEBODZIŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 13 grudnia 2024

Wspólne posiedzenie Międzyrzeckiej i Świebodzińskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej  odbyło się w dniu 5 grudnia 2024r. w Jasieńcu.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rad oraz zaproszeni goście: Czesław Hładki – członek Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej, Ryszard Połozowski – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzyrzeczu, Marcin Nowak – przedstawiciel Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Gorzowie Wlkp., Zenon Sym – przedstawiciel Biura Powiatowego ARiMR w Międzyrzeczu.

Spotkanie otworzył i prowadził Prezes LIR Andrzej Kałek, pełniący również funkcję przewodniczącego Międzyrzeckiej Rady Powiatowej, który po przywitaniu uczestników i przyjęciu porządku obrad poprosił zaproszonych gości o zreferowanie zaplanowanych tematów.

Marcin Nowak przedstawił informację o naborze wniosków inwestycyjnych  w 2024 roku o płatność w ramach PROW 2024-2020, Krajowego Planu Odbudowy, Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz o bieżącej obsłudze wniosków o przyznanie pomocy.

Zenon Sym poinformował o naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych kampanii 2024, o naborze wniosków w ramach realizowanych programów pomocowych dla poszkodowanych rolników oraz o realizacji zaliczek w Biurze Powiatowym w Międzyrzeczu. Zaliczki z tytułu płatności obszarowych otrzymało 91,92% rolników, a z tytułu płatności ONW 95,95% rolników.

Ryszard Połozowski omówił objawy, zapobieganie i zwalczanie oraz postępowanie w przypadku stwierdzenia wścieklizny i choroby niebieskiego języka. Przedstawił zasady ochrony przeżuwaczy przed chorobą niebieskiego języka oraz obowiązki Powiatowego Lekarza Weterynarii w przypadku stwierdzenia tej choroby.

W dyskusji poruszony został temat złego wyliczania strat suszowych przez aplikację, nieuwzględniania wyników szacowania przez komisje suszowe powołane przez wojewodę, konieczności zmiany wymogów związanych z realizacją ekoschematu poplony ozime oraz zapowiadane zmiany w ekoschematach.

Po wyczerpaniu tematów porządku obrad prezes LIR Andrzej Kałek złożył wszystkim uczestnikom spotkania świąteczno-noworoczne życzenia, rolnikom życzył dobrych plonów w 2025 roku. Spotkanie zakończyło się wigilijnym poczęstunkiem.

E.R.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.