WYBORY – WAŻNE INFORMACJE DLA KANDYDATÓW
Rolnik, ubiegający się o mandat członka Rady Powiatowej LIR musi wypełnić i złożyć następujące dokumenty: zgłoszenie kandydata, oświadczenie o zgodzie na kandydowanie oraz listę członków zawierającą co najmniej 50 podpisów poparcia. W okręgu wyborczym, w którym liczba członków danej izby wynosi mniej niż 50, zgłoszenie kandydatury wymaga poparcia co najmniej 10% członków danej izby posiadających czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym.
Wypełniając listę poparcia w miejscowościach, w których nie ma ulic, adres zamieszkania może obejmować tylko nazwę wsi i nr posesji, a jeśli nie ma ustalonej numeracji posesji – tylko nazwę wsi.
Poparcia można udzielić więcej niż jednemu kandydatowi.
Czytelnie wypełnione dokumenty należy złożyć do dnia 11.05.2015 r., do Okręgowej Komisji Wyborczej, których siedziby są przeważnie w Urzędach Gmin, podajemy ewentualnie kontakt- do miejsc dyżurów – biura LIR Zielona Góra: 68 324 62 62, 68 453 70 91, 781 446 686; Gorzów Wlkp.: 95 720 60 44, 695 945 334
Spis członków uprawnionych do głosowania, zostanie udostępniony do wglądu w siedzibie urzędu gminy (miasta) najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów. Każdy rolnik może sprawdzić czy został w nim ujęty i wnieść w tej sprawie zażalenie.
Do pobrania: zgłoszenie wraz z oświadczeniem kandydata, lista poparcia
Poniżej – wyciąg z Uchwały KRIR w spr. wyborów do izb – terminy zgłoszeń z ewentualnym przedłużeniem
- Zgłoszenie do komisji okręgowej dokonuje osobiście kandydat lub pisemnie upoważniona przez niego osoba albo przedstawiciel osoby prawnej wskazany przez władze tej osoby uprawniony do jej reprezentowania przy czynnościach prawnych, najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyznaczonym jako termin wyborów.
- Zgłoszenie kandydata powinno zawierać:
1) imię/imiona, nazwisko, wiek, wykształcenie, zawód i miejsce zamieszkania kandydata oraz oznaczenie okręgu, do którego następuje zgłoszenie kandydata, a w wypadku osoby prawnej – ponadto nazwę i adres siedziby tej osoby,
2) imię/imiona, nazwisko, adres zamieszkania oraz serię i numer dowodu osobistego osoby dokonującej zgłoszenia.
Wzór zgłoszenia określa załącznik nr 8 do uchwały.
- Do zgłoszenia załącza się:
1) listę co najmniej 50 członków danej izby rolniczej, posiadających prawo wyborcze w okręgu wyborczym, w którym dokonywane jest zgłoszenie, a w okręgu wyborczym, w którym liczba członków danej izby wynosi miej niż 50, listę co najmniej 10% członków danej izby posiadających czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym, popierających zgłoszenie kandydata; wzór listy określa załącznik nr 9 do uchwały,
2) pisemne oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie w danym okręgu wyborczym,
3) pisemne upoważnienie do dokonania zgłoszenia, podpisane przez kandydata, z oznaczeniem imion, nazwiska i adresu zamieszkania osoby upoważnionej do dokonania zgłoszenia, jeżeli zgłoszenia dokonuje osoba upoważniona przez kandydata,
4) dokument wystawiony przez władze osoby prawnej o ustanowieniu przedstawiciela tej osoby, zawierający nazwę i adres siedziby osoby prawnej, nazwę organu, który ustanowił przedstawiciela, oraz imiona i nazwisko oraz adres zamieszkania przedstawiciela, jeżeli zgłoszenie kandydata dokonywane jest w imieniu osoby prawnej wydany przynajmniej na 3 miesiące przed terminem wyznaczonym jako termin wyborów
- Zgłoszenie każdego kandydata dokonywane jest odrębnie.
§13. 1. Komisja okręgowa niezwłocznie rejestruje kandydata, jeżeli zgłoszenia dokonano zgodnie z przepisami ustawy i niniejszej uchwały, sporządzając protokół rejestracji kandydata. Wzór protokołu określa załącznik nr 10 do uchwały.
- Jeżeli zgłoszenie kandydata nie spełnia warunków określonych w § 12, komisja okręgowa niezwłocznie odmawia rejestracji kandydata i wzywa zgłaszającego do uzupełnienia zgłoszenia w terminie trzech dni, nie później jednak niż do upływu terminu określonego w § 12 ust. 2.
- Komisja odmawia pisemnie rejestracji kandydata, który nie znajduje się w spisie uprawnionych do głosowania w okręgu, w którym startuje.
- 4. Od decyzji, o której mowa w ust. 2, zgłaszającemu przysługuje prawo wniesienia odwołania do komisji wojewódzkiej w terminie trzech dni od dnia wydania decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem komisji okręgowej.
- 5. Komisja wojewódzka rozpatruje odwołanie w terminie trzech dni od dnia jego wniesienia. Decyzja komisji wojewódzkiej jest ostateczna.
§14. 1. Jeżeli w terminie przewidzianym do zgłoszenia kandydatów nie zostanie zgłoszona w danym okręgu wyborczym liczba kandydatów odpowiadająca co najmniej liczbie mandatów do obsadzenia, komisja okręgowa wzywa członków izby rolniczej, przez rozplakatowanie obwieszczenia, następnego dnia po upływie terminu, do zgłoszenia dodatkowych kandydatów.
- W wypadku, o którym mowa w ust. 1, termin do zgłoszenia i zarejestrowania kandydatów upływa trzeciego dnia od dnia rozplakatowania obwieszczenia.
§15. 1. Po zarejestrowaniu kandydatów komisja okręgowa sporządza, w porządku alfabetycznym, listę kandydatów i podaje ją do wiadomości członków izby rolniczej poprzez rozplakatowanie obwieszczenia w swojej siedzibie najpóźniej w dziesiątym dniu przed dniem wyborów.
- Na liście kandydatów umieszcza się dane kandydata, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 1.
§16. 1. Komisja okręgowa zarządza drukowanie kart do głosowania na podstawie listy kandydatów.