WYSTĄPIENIE ZARZĄDU KRIR O PODWYŻSZENIE EMERYTUR ROLNICZYCH
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 9 sierpnia 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w sprawie niskich emerytur rolniczych w kontekście wzrostu przeciętnego wynagrodzenia oraz wysokości zasiłków dla osób niezdolnych do pracy.
W związku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania oraz przeciętnego wynagrodzenia fakt, że najniższa emerytura rolnicza, po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi 1 780,96 zł!
Szczególnie bulwersujące dla rolników jest porównanie wysokości i warunków uzyskania emerytury rolniczej z warunkami i wysokością tzw. „renty alkoholowej”, która wynosi tyle samo a nie wymaga długoletniej ciężkiej pracy.
Po ubiegłorocznej zmianie zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych przez powiązanie wysokości świadczenia z KRUS i ZUS za pomocą wskaźników (emerytura KRUS wynosi 90% minimalnej emerytury ZUS). Za każdy rok powyżej 25 lat pracy rolnik otrzymuje dodatkowo 10 zł.
Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego orz Koalicji Obywatelskiej popierali postulat zrównania emerytury rolniczej z KRUS do minimalnej emerytury z ZUS (z 90 do 100%) podczas IX kadencji Sejmu, dlatego samorząd rolniczy wnosi aby obecna koalicja rządząca dokonała wyczekiwanych przez rolników zmian w emeryturach rolniczych.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje o pilną zmianę przepisów i podwyższenie emerytur rolniczych przez wniesienie rządowego projektu nowelizacji przepisów o emeryturach rolniczych. Zmiana powinna obejmować również podwyższenie dodatku za dłuższy okres składkowy oraz z tytułu płacenia wyższych składek (2- i 3-krotnie) przez rolników posiadających większe gospodarstwa.
Wystąpienie KRIR >>> otwórz