Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Żagańska

ŻAGAŃSKA RADA POWIATOWA LIR

Autor: Red. dnia 21 grudnia 2021

W dniu 22 listopada br. w Urzędzie Miejskim w Szprotawie odbyło się posiedzenie Żagańskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej. Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady Ireneusz Ganczar, który na wstępie przywitał członków Rady oraz zaproszonych gości.

 Jako pierwszy o przedstawienie tematu został poproszony Marcin Psonak, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Szprotawie. Przedstawił on nowe stawki płatności zatwierdzone na okres 2021/2022. Przybliżył również zakres realizacji wypłat zaliczek przez Biuro do dnia 22 listopada br., a mianowicie: płatności OB – liczba wypłaconych zaliczek 1685, co stanowi 97,71% zaliczek zrealizowanych. Płatności ONW 969 zaliczek – 99,00% zrealizowanych, PRŚK 156 zaliczek – 98,72% zrealizowanych, RE 32 zaliczki – 50% zrealizowanych, zalesienie 12 zaliczek, co stanowi 91,62% zaliczek zrealizowanych. Kierownik pokazał także slajd informujący jak przedstawia się obsługa wniosków oraz naliczanie i realizacja zaliczek Żagańskiego BP ARiMR na tle innych powiatów województwa lubuskiego, który wskazuje na dobrą i sprawną pracę Biura, co również potwierdzili podczas spotkania członkowie Żagańskiej RP LIR. Wnioski na dopłaty do materiału siewnego złożyło 155 rolników. Jak wiadomo, pieniądze na dofinansowanie pochodzą z pomocy deminimis i na dzień dzisiejszy pula środków z deminimis się wyczerpała. Nie wiadomo czy jeszcze w tym roku będą dostępne pieniądze do wykorzystania. Kierownik poinformował, iż w powiecie żagańskim zarejestrowane są 24 siedziby stada trzody chlewnej, natomiast brak jest wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze A, tj. wsparcie rozwoju produkcji prosiąt. Przewodniczący spotkania podkreślił w tym miejscu brak spójności polityki rolnej kraju. Z jednej strony likwiduje się hodowlę świń w woj. lubuskim, z drugiej zaś przeznacza się środki na wsparcie hodowli, z której rolnicy nie korzystają. Uczestnicy spotkania, uważają, iż wsparcie dla hodowli świń jest konieczne, zwłaszcza w obecnej sytuacji kryzysowej związanej z obecnością wirusa ASF, żeby zachować lub odnowić produkcję w województwie lubuskim. Kierownik przedstawił także jakich naborów wniosków w ramach PROW rolnicy mogą spodziewać się w najbliższym okresie.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył aktualnej sytuacji w obrocie nieruchomościami w powiecie żagańskim, a przedstawił go Seweryn Stuła zastępca dyrektora OT KOWR w Gorzowie Wlkp. Pan dyrektor zaprezentował jak wygląda zagospodarowanie gruntów, tj. stan zasobu, sprzedaż, dzierżawa, przedłużenia umów dzierżawy oraz ilość przetargów, porównując do ubiegłego roku. Rolnicy pytali m.in. dlaczego nie można przeznaczyć działki rolnej do dzierżawy, skoro sprzedaż jej okazała się nieskuteczna. W odpowiedzi usłyszeli, iż taka jest polityka KOWR, ponadto dokumentacja i operaty przygotowane na okoliczność sprzedaży ważne są pół roku, dlatego powiela się przetarg na sprzedaż; w innym wypadku KOWR mógłby być posądzony o niegospodarność. Członkowie Rady okazywali również swoje niezadowolenie z wysokości cen sprzedaży nieruchomości, które są często niewspółmierne z możliwościami użytkowymi gruntu. Rzeczoznawcy biorą średnie ceny sprzedaży z danego terenu, włączając w to działki atrakcyjne, dlatego cena sprzedaży jest tak wysoka. KOWR stara się, aby wyceny były realne, przede wszystkim do położenia nieruchomości i przydatności rolniczej. Rolnicy stwierdzili, że jest sporo małych działek, często przylegających do ich nieruchomości, które można byłoby zagospodarować poprzez sprzedaż, jednakże nie za cenę działek budowlanych.

Następny temat dotyczył zaprezentowania korzyści płynących z zastosowania preparatu Florahumus na wzrost i plonowanie roślin. Informację związaną z tym zagadnieniem przedstawił Paweł Kubiak i Ewa Osiadacz – przedstawiciele Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa Sp. z o.o. FLORAHUMUS to nowoczesny stymulator wzrostu stworzony na bazie kwasów humusowych z węgla brunatnego, który pozyskiwany jest ze złóż Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Poprawia on skład gleby, wzmacnia system korzeniowy oraz wpływa na lepsze magazynowanie wody w glebie przyczyniając się do lepszego wzrostu i plonowania roślin. Produkt posiada pozytywną opinię wydaną przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Ponadto jest to produkt, który może być stosowany w gospodarstwach ekologicznych. Badania polowe wykazują pozytywne działanie preparatu na wybarwienie roślin i owoców, podwyższają plonowanie i zmniejszają ilość porażenia roślin przez choroby.

Kolejnym punktem posiedzenia był temat bieżącej pracy doradczej, a przedstawił go Roman Frankowski zastępca dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Piotr Szymczak kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu oraz Krystyna Opiła główny specjalista ds. ogólnorolnych. Dyrektor poinformował uczestników o powołaniu Wojciecha Szadla na stanowisko dyrektora LODR. Pochwalił również Biuro Powiatowe w Żaganiu za obsługę rolników i pracę doradczą, klasyfikując je w czołówce Biur w województwie lubuskim. Kontynuując stwierdził, że produkcja zwierzęca zanika, co spowoduje podwyżkę cen żywności. Brak zwierząt to brak obornika, a same resztki pożniwne, które często porażone są przez choroby, nie wystarczą żeby utrzymać plon na odpowiednim poziomie, tym bardziej, że gleby w województwie lubuskim nie należą do najlepszych. Biorąc pod uwagę powyższe, dyrektor upatruje przyszłości w rolnictwie zrównoważonym, gdyż na samej ekologii trudno byłoby wyżywić ludzkość.

Kierownik Piotr Szymczak powiedział jak wygląda praca ich biura. W związku z sytuacją związaną z COVID biuro przeszło na system pracy on-line, który, wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, zdał egzamin, natomiast doradcy, jeśli jest oczywiście taka możliwość, wolą spotkania stacjonarne. Podkreślił również, iż w ramach kompetencji BP starają się pomagać rolnikowi na wszystkich płaszczyznach, nie tylko w wypełnianiu wniosków. Wspomniał również o udanych i zarazem bardzo ciekawych dniach pola, które odbyły się u członka Żagańskiej RP LIR. Ponadto przedstawiciele LODR ostrzegają rolników przed przekazywaniem wrażliwych danych osobowych firmom, które wygrały przetargi na realizację poddziałania: Wsparcie korzystania z usług doradczych. Należy bardzo ostrożnie do tego podchodzić. Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego stara się wychodzić z ofertą szkoleniową i warsztatową dopasowaną
do indywidualnych potrzeb i z różnych dziedzin.

W programie posiedzenia przewidziane było również wystąpienie przedstawicieli Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, jednakże ze względów związanych z sytuacją pandemiczną, przedstawiciela nie było, natomiast uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacją TUW „TUW” oraz zaopatrzyć się w materiały informacyjne i promocyjne.

Podsumowując posiedzenie uczestnicy stwierdzili, że brakuje stabilizacji w produkcji rolniczej. Ceny płodów rolnych drożeją, a spowodowane jest to wzrostem cen środków do produkcji oraz trudną sytuacją hodowców zwierząt. Jeśli sytuacja się nie poprawi i nie będzie wsparcia dla produkcji zwierzęcej, a tym samym równowagi w produkcji rolniczej, mogą nastać trudne czasy dla wszystkich, a najbardziej odczują to konsumenci.

Na zakończenie przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu jednocześnie życząc spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku.

P. Sas

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.