ZAPRASZAMY PANIE Z OBSZARÓW WIEJSKICH NA WARSZTATY
„Sztuka ludowa – narzędzie w ochronie tradycji” to cykl warsztatów artystycznych dla lubuskich kobiet z terenów wiejskich. Warsztaty będą inspiracją do aktywnego włączania się w życie wsi, działania na rzecz ochrony tradycji i dziedzictwa kulturowego na obszarach wiejskich. Zakres tematyczny będzie obejmował warsztaty wytapiania świec z wosku pszczelego, warsztaty robienia stroików na świąteczny stół z wykorzystaniem naturalnych surowców, decoupage oraz wykłady nt. kultywowania dziedzictwa kulturowego wsi i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Obraz polskiej wsi zmienia się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby zachować tradycje i nie wpaść w wir zalewających nas wyrobów ze wschodu. Dzisiaj w cenie jest ekologia, dlatego niniejsze warsztaty mają być inspiracją dla kobiet mieszkających na obszarach wiejskich do uaktywnienia siebie, poszukiwania inspiracji w otaczającej naturze i satysfakcji z własnoręcznie wykonanych prac. Coraz mocniej rozwija się współpraca przygraniczna, gdzie bardzo doceniane jest rękodzieło, dlatego należy rozwijać swoje umiejętności a z czasem może stać się to dodatkową formą dochodów gospodarstwa. Działalność na małą skalę poza rolnictwem nie tylko może być w usługach, agroturystyce, ale również w zakresie tworzenia sztuki ludowej i jej sprzedaży. Dzisiejsze rolnictwo odchodzi od małych gospodarstw rolnych, które pomału przestają być rentowne. Gospodarstwo w takim przypadku zmuszone jest do szukania alternatywnych źródeł dochodu i tu rodzi się szansa zarobkowa dla kobiet wiejskich, które chciałyby podjąć własną działalność z zakresu wytwarzanie i sprzedaży sztuki ludowej z naturalnych surowców.
Tego typu warsztaty to szansa na doskonałe wykorzystanie odradzającej się bazy i zaplecza na wsiach oraz szerszej korzyści integracji wsi poprzez wspólne zajęcie. Dodatkowo warsztaty dodają kobietom wiejskim więcej wiary w siebie poprzez potencjał swoich talentów i zdolności. Tworzą możliwości alternatywnego źródła dochodu stymulując rozwój szeroko rozumianej kultury i tradycji z uwzględnieniem dziedzictwa regionu i kultur swoich przodków (wieńce dożynkowe, stroiki okolicznościowe, ozdoby z naturalnych surowców jak wosk, słoma, siano, itp.).
Przedsiębiorczość ma pozytywne konsekwencje nie tylko służące zmianie oblicza wsi, i polepszenia standardu życia jej mieszkańców, ale także zmianie ludzkiej świadomości. Dzięki rozwojowi działań przedsiębiorczych kobiety, które jako osoby aktywne zawodowo mogą tak jak mężczyźni dostarczać środków finansowych i dokładać się do rodzinnego budżetu.
Dzisiejszy rynek pracy szczególnie dla osób z terenów wiejskich jest trudny. Samozatrudnienie jest coraz bardziej popularną formą zatrudnienia z czego wynikają korzyści dla gospodarstwa i rodziny. Ze względu na elastyczny czas pracy kobiety prowadzące własną działalność mogą pogodzić pracę zarobkową z życiem rodzinnym co daje im satysfakcje i poczucie z samorealizacji.
Lubuska Izba Rolnicza serdecznie zaprasza kobiety z obszarów wiejskich województwa lubuskiego na cykl warsztatów, które odbędą się:
29.10 – Wiejce
30.10 – Pietrzyków
05.11 – Połupin
06.11 – Leniwka koło Świebodzina
08.11 – Muszkowo koło Krzeszyc
13.11 – Dobiegniew
W PROGRAMIE WARSZTATÓW:
08.45 – Przyjazd na warsztaty, rejestracja, zapoznanie się uczestniczek
09:00 – Wykład nt. „Zachowanie dziedzictwa wsi dla kultury ludowej obszarów wiejskich”
09:45 –Warsztat świec z wosku pszczelego jako promocja ekologicznych materiałów
11:45 – Warsztat decoupage – nowoczesne formy rękodzieła
13:45 – Wykład nt. „Przedsiębiorczości kobiet na wsi a aktywizacja obszarów wiejskich”
14:30 – Obiad
15:00 – Warsztat stroiki świąteczne – podniesienie estetyki i jakości życia codziennego
17:00 – Zakończenie warsztatów
– w trakcie warsztatów serwis kawowy
Dla uczestników przewidziane są materiały warsztatowe i szkoleniowe oraz obiad i serwis kawowy. Organizator nie zapewnia natomiast dojazdu na miejsce szkoleń.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (max 15 uczestników) obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń.
WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE DLA OSÓB, KTÓRE ZGŁOSZĄ SWÓJ UDZIAŁ W BIURZE LIR
Szczegółowe informacje na temat miejsc i terminów warsztatów można uzyskać również w Biurze Lubuskiej Izby Rolniczej
tel. 68 324 62 62 – osoba do kontaktu Anna Słowik