Główna » Aktualności

ZASADY STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Autor: Red. dnia 21 listopada 2012

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnej mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenieo ukończeniu tego szkolenia.

Ryszard Mróz Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin prowadzą i przechowują przez co najmniej trzy lata dokumentację dotyczącą stosowanych przez nich środków ochrony roślin, zawierającą nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin.

Profesjonalnym użytkownikiem jest każda osoba, która stosuje pestycydy w toku swej działalności zawodowej, w tym operatorzy, technicy, pracownicy i osoby samozatrudnione, zarówno w sektorze rolnym, jak i w innych sektorach.

Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

Badania sprawności technicznej opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych powinny być przeprowadzane w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie sprawności technicznej opryskiwacza powinno być przeprowadzone przed upływem 3 lat od dnia jego zakupu.

Do czasu przeprowadzenia pierwszego badania sprawności technicznej opryskiwacza, posiadacz opryskiwacza jest obowiązany do przechowywania dowodów jego zakupu.

Stosownie do obowiązujących przepisów prawa, środki ochrony roślin muszą być stosowane właściwie.

Właściwe stosowanie obejmuje m.in. spełnienie zasad dobrej praktyki ochrony roślin,  wymogów podanych w etykietach, jak i postępowanie z wytycznymi integrowanej ochrony roślin.

Dobra praktyka ochrony roślin oznacza praktykę, w której zabiegi z użyciem środków ochrony roślin stosowanych do danych roślin lub produktów roślinnych, zgodnie z warunkami dozwolonego stosowania, są wybierane, dawkowane i planowane tak, aby zapewnić akceptowalną skuteczność przy minimalnej niezbędnej ilości, z właściwym uwzględnieniem miejscowych warunków oraz możliwości zwalczania metodami mechanicznymi i biologicznymi.

Obowiązek przestrzegania zapisów etykiety został ograniczony jedynie do tych wymagań (w niej ujętych), które mają istotne znaczenie dla zdrowia człowieka oraz dla bezpieczeństwa środowiska naturalnego, tj. m.in. maksymalnej dawki środka ochrony roślin, okresu pomiędzy ostatnim zastosowaniem środka ochrony roślin a zbiorem czy też maksymalnej liczby zastosowań środka ochrony roślin w ciągu roku.

Stosowanie przez rolników dawek środków ochrony roślin niższych niż wskazane na etykietach tych środków lub łączenie ich z innymi agrochemikaliami nie jest sprzeczne z prawem.

Natomiast nie ma obowiązku przestrzegania zapisów etykiety środka ochrony roślin, dotyczących jego minimalnej dawki lub możliwości łączenia go z innymi agrochemikaliami, chyba, że etykieta zawierałaby wyraźny zakaz łączenia środka ochrony roślin z określonymi chemikaliami, ze względu na niebezpieczeństwo z tym związane.

Obniżając dawki środków ochrony roślin lub stosując je łącznie z innymi agrochemikaliami należy przestrzegać następujących zasad:

–        sposób stosowania środka ochrony, roślin opisany w etykiecie tego środka, jest wynikiem wielu badań laboratoryjnych i polowych. Producent środka ponosi odpowiedzialność za jego niewłaściwe działanie tylko wtedy, kiedy zastosowany był on zgodnie z etykietą. W przypadku zastosowania dawek zredukowanych lub łącznego stosowania agrochemikaliów, które nie są ujęte w etykiecie, odpowiedzialność spoczywa na stosującym;

–        stosowanie dawek obniżonych może prowadzić do wykształcenia odporności na środki ochrony roślin u organizmów zwalczanych. W związku z tym decyzje o zastosowaniu środka ochrony roślin w dawce niższej od zalecanej w etykiecie muszą być podejmowane z dużą ostrożnością, w oparciu o wiedzę, doświadczenie i obserwacje lub profesjonalne doradztwo;

–        stosując dawki dzielone środka ochrony roślin, nie można naruszać wymagań dotyczących: odstępów czasu między poszczególnymi zabiegami, maksymalnej liczby zastosowań danego środka w trakcie sezonu, maksymalnej dawki środka ochrony roślin na ha, jaka może być zastosowana w trakcie sezonu wegetacyjnego, jeżeli zostały one określone w etykiecie tego środka.

Wykonując zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin należy pamiętać o zachowaniu okresów prewencji (okres między zastosowaniem środka ochrony roślin a wejściem na obszar, na którym zastosowano dany pestycyd) i karencji (okres między ostatnim zastosowaniem środka ochrony roślin a konsumpcją).

Środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się przy użyciu opryskiwaczy, jeżeli:

–        prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s,

–        miejsce stosowania środka ochrony roślin jest oddalone o co najmniej5 mod krawędzi jezdni dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych i o co najmniej20 mod pasiek, plantacji roślin zielarskich, rezerwatów przyrody, parków narodowych, stanowisk roślin objętych ochroną gatunkową, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej ujęć wody.

Natomiast wykorzystanie sprzętu agrolotniczego jest dozwolone jeżeli:

–        jest on  wyposażony w specjalne urządzenia do stosowania środków ochrony roślin oraz gdy do środka ochrony roślin zostanie dodana substancja obciążająca,

–        wilgotność względna powietrza jest nie mniejsza niż 60 % i prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s,

–        powierzchnia upraw, na której stosuje się środek ochrony roślin, wynosi co najmniej5 hai jest oddalona o co najmniej500 mod  wyżej wymienionych obiektów, przy kierunku wiatru wiejącego w stronę tych obiektów.

Przy użyciu sprzętu agrolotniczego zabronione jest stosowanie środków ochrony roślin zaliczonych do bardzo toksycznych i toksycznych dla człowieka oraz środków chwastobójczych i desykantów. Również należy pamiętać, iż uprawy lub miejsca, na które został zniesiony środek ochrony roślin lub istnieje podejrzenie takiego zniesienia, powinny być objęte właściwym okresem karencji i okresem prewencji.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin
i Nasiennictwa w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Zieleniecka 11, 66-400 Gorzów Wlkp.
t
el/fax (95) 7 239 008, 7 239 258, 7 239 532, 7 239 53
www.piorin.gov.pl/gorzow-wlkp

e-mail:wi-gorzow-wlkp@piorin.gov.pl

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.