ZGŁOSZENIA DO KOMISJI WOJEWÓDZKIEJ
Szanowni Państwo,
28 lipca 2019 r. odbędą się wybory do rad powiatowych izb rolniczych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1027.) w maju br. Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej powoła Komisję Wojewódzką, której zadaniem będzie przeprowadzenie wyborów do rad powiatowych Lubuskiej Izby Rolniczej.
W związku z powyższym, wszystkich chętnych zapraszamy do zgłaszania własnych kandydatur do Komisji Wojewódzkiej. Komisja będzie liczyła 11 osób.
Kryteria jakie muszą spełniać kandydaci na członka Komisji Wojewódzkiej:
• być członkami samorządu rolniczego w rozumieniu ustawy o izbach rolniczych
• nie mogą kandydować w wyborach do samorządu rolniczego w dniu 28 lipca 2019 roku
Do pobrania zgłoszenie kandydata wraz z załącznikami, które należy dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną do biura Lubuskiej Izby Rolniczej, ul. Kożuchowska 15 a, 65-364 Zielona Góra do dnia 17 maja 2019 r. do godz. 12:00.
REGULAMIN KOMISJI WOJEWÓDZKIEJ
§ 1.Komisja wojewódzka, zwana w dalszej części niniejszego załącznika „komisją”, wykonuje zadania i czynności określone w ustawie i w niniejszej uchwale.
§ 2.W sprawach należących do jej właściwości komisja podejmuje rozstrzygnięcia w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
§ 3. 1. Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu niezwłocznie po powołaniu.
- Pierwsze posiedzenie komisji zwołuje zarząd izby rolniczej.
- Do czasu wyboru przewodniczącego komisji pierwsze posiedzenie prowadzi najstarszy wiekiem członek komisji obecny na tym posiedzeniu.
- Obrady komisji odbywają się w siedzibie wojewódzkiej izby rolniczej.§ 4.Na pierwszym posiedzeniu komisja:
1. wybiera ze swego składu przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza komisji,
2. omawia zadania i tryb swojej pracy,
3. uchwala ramowy plan pracy, określając w nim przewidywane terminy i tematykę posiedzeń,
4. ustala przewidywany termin i tryb powołania komisji okręgowych,
5. określa formy sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zadań przez komisje niższego stopnia oraz sposób udzielania pomocy tym komisjom w ich działalności.§5.1. Komisja wykonuje swoje zadania zgodnie z uchwalonym planem pracy.
- Komisja może przydzielić do wykonania określone czynności wynikające z jej zadań zastępcy przewodniczącego, członkom komisji i sekretarzowi komisji lub zespołom powołanym w tym celu ze swego składu.§6.1. Pracami komisji kieruje przewodniczący, który w szczególności:
- czuwa nad wykonaniem zadań komisji,
- reprezentuje komisje na zewnątrz,
- ustala projekty porządku obrad komisji, zwołuje jej posiedzenia i im przewodniczy,
- podpisuje uchwały podjęte na posiedzeniach, w których uczestniczył, oraz pisma związane z działalnością komisji.
- W razie nieobecności przewodniczącego komisji, jego funkcje pełni zastępca przewodniczącego.§ 7.Do zadań sekretarza komisji należy:
- przygotowanie materiałów do prac komisji i czuwanie nad obsługą organizacyjną,
- przygotowanie i przedstawianie komisji projektów uchwał, rozstrzygnięć oraz innych materiałów będących przedmiotem posiedzeń,
- podejmowanie współdziałania z zarządem izby rolniczej i zarządami gmin dla prawidłowego przebiegu prac przygotowawczych do wyborów,
- wykonywanie innych zadań zleconych przez komisję, w tym organizowanie szkolenia członków komisji okręgowych i obwodowych.§ 8.1. Członkowie komisji mają obowiązek aktywnego uczestniczenia w posiedzeniach i innych pracach komisji.
- W razie niemożności wzięcia udziału w pracach komisji, jej członek powinien powiadomić o tym przewodniczącego lub sekretarza komisji.§ 9.1. Uchwały komisji zapadają większością głosów w głosowaniu jawnym. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
- Wybory przewodniczącego komisji, jego zastępcy i sekretarza odbywają się w głosowaniu jawnym. Wyniki wyborów odnotowuje się protokole posiedzenia komisji.
- Powołanie komisji okręgowych następuje w formie uchwały.§ 10.1. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
- Na wniosek członka komisji posiedzenie lub jego część odbywa się wyłącznie z udziałem członków komisji.§ 11.1. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, w którym podaje się:
- porządek obrad,
- imiona i nazwiska uczestników,
- zwięzłą treść wystąpień,
- podjęte rozstrzygnięcia.
- Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
- Uchwały komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia.
- Protokół podpisują przewodniczący posiedzenia i sekretarz.§ 12.Uchwały komisji podjęte w wyniku odwołań na odmowę rejestracji kandydata przez komisję okręgową oraz protokół wyników wyborów do rad powiatowych izby rolniczej podpisują wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie komisji.§ 13.Uchwały komisji, a także inne wydawane przez komisję dokumenty, są opatrywane pieczęcią komisji§ 14.Komisja w zakresie swojej właściwości udziela komisjom okręgowym i obwodowym niezbędnej pomocy w celu zgodnego z prawem i sprawnego przeprowadzenia głosowania i ustalenia jego wyników, w szczególności:
- organizuje spotkania i szkolenia dla omówienia zadań i trybu pracy komisji,
- rozpatruje skargi na działalność komisji okręgowych, występuje o usunięcie stwierdzonych uchybień i informuje skarżących o rozstrzygnięciach i działaniach podjętych w tych sprawach.§ 15.Komisja współdziała w wykonywaniu zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów z zarządem izby rolniczej oraz wójtami lub burmistrzami (prezydentami miast), w szczególności w sprawach:
- upublicznienia wszelkich informacji związanych z wyborami w szczególności informacji o okręgach wyborczych i obwodach głosowania, miejsca obradowania komisji, listy kandydatów do rad powiatowych, wyniku głosowania.
- właściwego i terminowego sporządzenia spisów członków izby rolniczej uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym oraz wykonania innych czynności wyborczych,
- zwołania pierwszych posiedzeń komisji okręgowych i obwodowych oraz prowadzenia szkoleń ich członków,
- zapewnienia warunków pracy tym komisjom, a zwłaszcza:
- urządzenia i wyposażenia lokali do głosowania,
- zapewnienia środków łączności,
- dostarczenia kart do głosowania, formularzy protokołów i innych urzędowych dokumentów,
- udzielenia pomocy w przekazaniu protokołów głosowania i dokumentacji dotyczącej wyborów.
§ 16. W wykonywaniu swoich zadań członkowie komisji legitymują się zaświadczeniem potwierdzającym członkostwo w komisji, wydanym przez prezesa izby rolniczej.