Główna » Aktualności

ZIMOWISKO 2011

Autor: Red. dnia 11 lutego 2011

W dniach od 30 stycznia do 8 lutego 2011r  w Zakopanem Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała wypoczynek zimowy dla 70 dzieci rolników, z czego prawie 40% stanowiły dzieci z województwa lubuskiego, których naborem zajęła się Lubuska Izba Rolnicza. Znaczną część pobytu dofinansował Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Uczestnicy zimowiska zostali zakwaterowani w pensjonacie ”Zofia” położonym w zacisznym miejscu Zakopanego – dzielnicy Olczy. Zakopane to zimowa stolica Polski położona u podnóża Tatr, w kotlinie między Gubałówką a masywem Giewontu, wielkie uzdrowisko klimatyczne. Swym urokiem zachwyca o każdej porze roku.

Podczas ferii dzieci nie miały czasu na nudę. Organizator podczas 10 dni wypoczynku zapewnił wiele atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci i opowieściach uczestników.

Dzieci uczestniczyły w spotkaniu w formie góralskiej „posiady” w Izbie Regionalnej ,,u Gąsienicy” w Murzasichle. W tradycyjnej chałupie góralskiej, której wystrój stanową autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej można było przez chwilę cofnąć się w czasie. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, zbójnikach, muzyce i stroju przeplatane były grą na różnych instrumentach, pokazem tańca i humorem góralskim, a ilustracją do opowieści były bogate zbiory strojów, instrumentów, sprzętów pasterskich i gazdowskich.

Niezwykłym przeżyciem był oryginalny góralski kulig wozami zaprzężonymi w konie. Podczas zimowiska nie zabrakło wycieczek pieszych po malowniczych okolicach. Między innymi dzieci zwiedzały zabytki sakralne i architektoniczne Zakopanego – na trasie można było zobaczyć m.in.: Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Sanktuarium na Krzeptówkach, Kapliczka na Jaszczurówce, Wielka Krokiew, Krupówki. Odbyła się również wycieczka bezpiecznym szlakiem turystycznym na Gubałówkę.

Pobyt w Zakopanym był niezłomną okazją do poznania wielu interesujących ludzi. Między innymi takich jak: ratownicy TOPR-u, ludowy rzeźbiarz, funkcjonariusze Straży Granicznej, najważniejszą wizytą było spotkanie z Mistrzem Świata w biegach narciarskich Józefem Łuszczkiem. Józef Łuszczek ma satysfakcję, że namówił już sporo młodzieży do uprawiania sportu i nadal, tak długo jak mu zdrowie pozwoli, nie ustanie w zachęcaniu. Podczas spotkania mistrz opowiadał o swoich osiągnięciach.

Podczas wypoczynku nie zabrakło zajęć sportowych na świeżym powietrzu, saneczkowania.  A wieczorami odbywały się gry i zabawy świetlicowe, konkursy z nagrodami, wybory mis i misstera zimowiska oraz dyskoteki.

J.N.

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.