Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Międzyrzecka

ZMOWA CENOWA W SKUPACH ZBÓŻ – POINFORMUJ UOKIK

Autor: Red. dnia 14 sierpnia 2013

Urząd przyjrzy się działalności podmiotów skupujących na wniosek ministra rolnictwa. UOKiK czeka także na informacje od rolników i przedsiębiorców. Postępowanie może trwać kilka miesięcy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów najpierw dwa tygodnie wstępnie przyglądał się sprawie, a teraz już oficjalnie wszczyna postępowanie. Może ono trwać nawet kilka miesięcy mówi rzeczniczka urzędu Małgorzata Cieloch.

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, które ma ustalić, czy doszło do nielegalnego porozumienia zawartego pomiędzy przedsiębiorcami skupującymi rzepak i pszenicę. Jest to postępowanie wyjaśniające, więc nie jest ono prowadzone przeciwko konkretnym przedsiębiorcom działającym na rynku. Jest ono prowadzone w sprawie, a nie przeciwko komuś – wyjaśnia Małgorzata Cieloch.

Urząd sprawdzi m.in. jak kształtowały się ceny rzepaku i pszenicy w ostatnich dniach, oraz porówna te informacje z danymi historycznymi. W tym celu UOKiK może zwrócić się o informacje do podmiotów działających na tym rynku. Również same firmy mogą kontaktować się z urzędem.

– Jeśli któryś z przedsiębiorców, związków zrzeszających rolników, lub też sami rolnicy mają informacje o możliwości podejrzenia złamania prawa antymonopolowego zachęcamy do zgłoszenia, nawet anonimowego – mówi rzeczniczka.

Do urzędu można wysłać maila pod adres dok@uokik.gov.pl, lub zadzwonić 22 55 60 555.

W tym sezonie ceny rzepaku i zbóż spadły nawet o połowę. Jak mówi wielu rolników oznacza to, że produkcja staje się nieopłacalna. Z prośbą o zbadanie tej sprawy przez UOKiK wystąpił minister rolnictwa.

  • Zobacz więcej na temat:
  • UOKiK

Za: Polskie Radio

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.