Główna » Aktualności, Wyróżnione

20-LECIE POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ – KONFERENCJA W SEJMIE RP

Autor: Red. dnia 10 maja 2024

Lubuska Izba Rolnicza, na zaproszenie organizatora – Krajowej Rady Izb Rolniczych, oddelegowała grupę blisko 20-osobową na Konferencję Izb Rolniczych pn. „20 lat Polski w UE – podsumowanie i perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa”. Spotkanie członków wojewódzkich samorządów rolniczych miało miejsce 8 maja 2024r. w Sali Kolumnowej gmachu Sejmu RP w Warszawie.

Konferencja objęta została patronatami: Przewodniczącego Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bobera, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mirosława Maliszewskiego oraz Honorowymi, które objął Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski wraz z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim.

Pan Wiktor Szmulewicz Prezes KRIR po przywitaniu licznie przybyłych uczestników konferencji we wstępie do tematyki spotkania podkreślił, iż te minione 20 lat był to czas intensywnego rozwoju gospodarczego, gdzie podczas transformacji w rolnictwie nie uchroniono się również od błędów.

Gdy nastąpiło już oficjalne otwarcie, jako pierwszy głos zabrał Piotr Zgorzelski Wicemarszałek Sejmu RP.  „Dwadzieścia lat w UE to dużo i mało, ale w historii w perspektywie krótkoterminowej ten okres okazał się, jak mówił o tym Prezes KRIR, okresem bardzo udanym, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego kraju, ale także 20 lat UE to czas strefy bezpieczeństwa i rozwoju, bowiem wcześniej Polska wstąpiła do paktu północnoatlantyckiego NATO, a potem do UE. […] Od czasu kiedy Polska należy do NATO i UE sąsiad z zachodu przestał być definiowany jako przeciwnik militarny, polityczny, gospodarczy.” Podkreślił, iż musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że podobnie jak wiele gospodarczych sfer naszego kraju, rolnictwo także się zmieniło, mimo napotykanych błędów podczas zachodzących zmian. Na zakończenie swej wypowiedzi, zwracając się do zebranych uczestników ze słowami podziękowania za wizytę w Sejmie, podkreślił, że rolnicy na parlamentarzystów z PSL mogą zawsze liczyć.

Następnie z mównicy do zgromadzonych osób zwrócił się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Podkreślił, iż „szczera i bezpośrednia rozmowa są nam potrzebne”, czyli należy rozmawiać o przyszłych kierunkach rozwojowych rolnictwa, po tym jak wspólnie z samorządami rolniczymi oraz związkami zawodowymi przyczyniono się do przygotowania rolnictwa do integracji. Nawiązał do obecnej sytuacji: „Mamy świadomość siły i potencjału ukraińskiego rolnictwa – stąd musimy wspierać nasze rodzime rolnictwo. […] Trudne i twarde rozmowy prowadzimy z Ukrainą. Jesteśmy za pomocą, ale nie kosztem naszych rolników”.  Zwrócił również uwagę, iż rządzący muszą wspierać produkcję zwierzęcą poprzez wprowadzenie instrumentów, które będą konkurencyjne, a także stworzyć warunki stabilizacji.

W dalszej kolejności wystąpił Ryszard Bober Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na wstępie przemówienia, jako Senator i rolnik, zapewnił zebranych, że „Senat jest miejscem, w którym można rozmawiać na wszystkie tematy, które są trudne, czasem bardzo trudne, jak również te problemy wasze rozwiązywać”. „Samorząd rolniczy jest solą tej ziemi” – tymi słowy zwrócił się do rolników, by wszyscy upodmiotowili izby rolnicze, bo samorząd tworzą właśnie rolnicy! Przypomniał, iż Polska będzie przewodniczyła w przyszłym roku UE. I to tu, w Polsce, będą zapadały tematy o przyszłości wspólnej polityki rolnej. Wyraził tym samym potrzebę aktywnego uczestnictwa w tych wszystkich projektach, które będą opiniowane, zwracając się bezpośrednio do zgromadzonych, że „to wy zdecydujecie jak mają wyglądać przepisy prawa; co służyć będzie nie tylko dla rolnictwa, ale też obszarów wiejskich, które mocno zmieniły się w tym 20-leciu”.

Polskie rolnictwo 20 lat po akcesji do UE wraz z wykazaniem wykorzystanych szans, skutków i wyzwań zreferował prof. dr hab. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu >>>  PREZENTACJA

Kolejnym punktem programu był wykład dra Mirosława Drygasa z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk pt. „Instytucjonalne uwarunkowania wsparcia polskiego rolnictwa z funduszy UE” >>> PREZENTACJA

Ostatnim zaplanowanym wystąpieniem była wypowiedź w temacie oczekiwań rolników i społeczności wiejskiej w kontekście WPR, której podjęła się Joanna Raś – Rolniczka, Przewodnicząca Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Sejnach, Doradca rolniczy i rolnośrodowiskowy, Wójt Gminy Sejny.

Przyznała, iż w okresie dwóch dekad wieś polska rozkwitła, realizowane były inwestycje: gospodarstwa się rozwijały, doposażały. „Tak było, ale… z racji takiej, że jeśli niedawno stałam na strajkach rolniczych, jeździłam do Warszawy i protestowałam wespół z większą częścią Państwa, nie można powiedzieć, że w pewnym momencie po prostu oczekiwania nasze na politykę rolną oraz wobec czynników ideo-politycznych sytuacji na świecie zwyczajnie ten nasz entuzjazm powoli przygasza.” Pani Wójt w swojej przemowie przypomniała co rolników wyprowadziło na strajki, co spowodowało, że głośno manifestowali swoje niezadowolenie, a to co w dalszej części przytaczała, ma stanowić obszar do pracy bez względu na ugrupowania, pochodzenie i instytucje. Wskazała bolączki WPR jak np. system dystrybucji dopłat bezpośrednich czy też nieusystematyzowaną definicję rolnika. Z punktu widzenia doradcy rolnośrodowiskowego przytoczyła potrzebę wspólnych działań przy opiniowaniu co do wprowadzania ustaleń z zakresu zielonego ładu, tak by to rolnicy, nie wyłączając produkcji zwierzęcej, kreowali przepisy. W podejmowanych działaniach dostrzegane są również możliwości odzyskiwania środków inwestycyjnych, otwarcie rynków i możliwość korzystania z wymiany handlowej poprzez umiejętną politykę krajową. Wyraziła potrzebę zwiększenia budżetu na rolnictwo, jednak nie na zasadzie „gaszenia pożarów”, ale w taki sposób, by te dopłaty wybudowały płaszczyznę do opłacalności. Rolnicy w zamian za taką stabilizację zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe kraju, bo rodzime produkty są wysokiej jakości. Podsumowanie p. Raś ujęte zostało następującymi słowy: „Ważne jest, by podjąć wspólną pracę, by te problemy rozwiać, a wszystko to będzie z pożytkiem na kolejne lata, tak by Unia była nadal wspólnotą małych ojczyzn, które wszystkie mają równy głos i mogą decydować o swoim kierunku rozwoju i polityce krajowej, ale z uzgodnieniem i poszanowaniem zasad panujących w całej wspólnocie europejskiej”, co przyjęte zostało z żywiołowym aplauzem słuchaczy.

W dalszej części konferencji głos zabrał Poseł na Sejm RP Jan Ardanowski, który przyznał, że „polskie rolnictwo przeszło długą i trudną drogę, ale jest rolnictwem konkurencyjnym, w dużej mierze towarowym, rolnictwem które zaczyna dominować i być bardzo ważnym rolnictwem w UE”.

Dla uwieńczenia przytoczonych wypowiedzi oraz możliwości wspólnej rozmowy uczestników konferencji z prelegentami, rozwinęła się dyskusja, podczas której poruszane były różne tematy.

Katarzyna Frąckowiak

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.